Jak uszczelnić przeciekający balkon?

Balkony i tarasy w naszym klimacie są narażone na wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie oraz nadmierne nagrzewanie latem. Dlatego tylko dobrze dobrana i wykonana technologia balkonu może zapewnić nam szczelność na wiele lat. Jeśli mamy do czynienia z balkonem wykończonym płytkami ceramicznymi na kleju, musimy je w pierwszej kolejności usunąć wraz z klejem do czystego stabilnego podłoża betonowego. Jeśli podłoże wymaga uzupełnienia ubytków wykonujemy to przy pomocy cementowych warstw wyrównujących. Balkon musi posiadać spadek od budynku w kierunku zewnętrzny 1,5-2%.  

Jaki system izolacji wybrać? 

Obecnie największą popularnością cieszą się membrany poliuretanowe. Jest to materiał gwarantujący nam szczelność, elastyczność oraz bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Hydroizolacja poliuretanowa współgra z każdą posadzką wykończeniową. Możemy ten rodzaj uszczelnienia wykonać, gdy planujemy płytki ceramiczne na kleju, deską tarasową, płytki grubowarstwowe na podkładkach, posadzkę żywiczną typu kamienny dywan lub posadzkę żywiczną cienkowarstwową. 

Jak wykonać uszczelnienie z membrany poliuretanowej? 

Prawidłowo przygotowane podłoże pokrywamy warstwą gruntującą, którą dobieramy w zależności od zawilgocenia betonu. Do dyspozycji mamy grunty poliuretanowe, CLEVER PU PRIMER 200 do suchego betony lub CLEVER PU PRIMER 300-2K do wilgotnego betonu. Dla zwolenników gruntów epoksydowych oferujemy CLEVER EPOXY PRIMER do suchego betonu lub CLEVER EPOXY PRIMER WB do wilgotnego betonu. Po wyschnięciu warstwy gruntującej montujemy odpowiednio dobrane profile okapowe. Uszczelniamy wszystkie dylatacje, połączenia profil okapowy- wylewka, ściana-wylewka oraz drzwi balkonowe z wylewką. Do tego używamy włókniny poliestrowej osadzanej na membranie poliuretanowej. Na tak przygotowane podłoże nakładamy właściwą membranę CLEVER PU 110 w dwóch warstwach, przy zużyciu 1,50-1,80kg/m2. Zakładając, że wszystkie etapy są prawidłowo wykonane, uzyskujemy szczelną, jednolitą bez połączeń, elastyczną odporna na działanie UV warstwę hydroizolacyją. Która może być wykorzystana bez żadnych dodatkowych czynności, gdy planujemy wykończenie balkonu deską tarasową, płytkami na podkładkach lub kamiennym dywanem. Jeśli decydujemy się na płytki ceramiczne na kleju musimy wykonać dodatkową warstwę zasypaną piaskiem kwarcowym, aby zwiększyć przyczepność płytek.  

Cienkowarstwowa posadzka żywiczna na balkon 

                             h1.jpg

Jest to bardzo popularne obecnie rozwiązanie dla balkonu. Cienka, jednolita bez połączeń powłoka poliuretanowa, gwarantująca nam szczelność, odporność na UV oraz łatwość utrzymania czystości. Na powłokę hydroizolacyjną wykonaną z CLEVER PU110 nakładamy alifatyczną warstwę poliuretanową CLEVER PU 650 TC-1K-Elastic, gwarantującą nam stabilność koloru oraz zwiększającą wytrzymałość mechaniczną posadzki. Tak wykonany system balkonowy powinien nam służyć przez co najmniej 20-25 lat.