Jak zabezpieczyć piwnicę przed wodą?

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Jeśli ma być to budynek z podpiwniczeniem, należy zadbać o zabezpieczenie podziemnej części budynku. Najlepiej przewidzieć to już na etapie budowy fundamentów. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji przeciwwodnych. W przeciwnym razie podczas eksploatacji domu może pojawić się wilgoć, co  narazi nas na konieczność przeprowadzenia kosztownych prac remontowych.

Prawidłowe zabezpieczenie budynku

Projekt hydroizolacji budynku powinien brać pod uwagę warunki gruntowo-wodne. Należy ustalić poziom wody gruntowej oraz jego zmiany podczas poszczególnych pór roku. Fundamenty, które mają być wykonane poniżej stałego poziomu wody gruntowej, muszą posiadać specjalne zabezpieczenia. Można je wykonać za pomocą izolacji przeciwwodnych oraz odpowiedniego drenażu.
Niestety nie zawsze pozwoli to na całkowite wyeliminowanie przecieków. Jeśli wahania poziomu wody gruntowej są znaczne, istnieje ryzyko podmywania piwnicy. Ponadto nie zawsze jest możliwe zapewnienie systemu skutecznego odprowadzania wody. Na niektórych terenach budynek może być narażony na zalanie przez wodę pochodzącą z roztopów lub intensywnego wpływu wód opadowych. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest podniesienie poziomu podłogi tak, aby ograniczyć zagrożenia do minimum.
Trzeba pamiętać, że przyczyny pojawienia się wilgoci w piwnicy może wymagać zapoznania się z dokumentacją techniczną budynku. Co więcej, przecieki mogą pojawić się nagle, nawet po wielu latach użytkowania. Można wtedy założyć, że na skutek prowadzenia różnych robót ziemnych w okolicy zmieniły się warunki wodno-gruntowe. Wilgoć może pojawić się również na skutek uszkodzeń hydroizolacji podłogi, która została wykonana dawniej.

Hydroizolacja bitumiczna

W takiej sytuacji należy zapewnić ochronę przed dalszym wnikaniem wilgoci do podziemnej części. Można to zrobić za pomocą specjalnej warstwy ochronnej, która musi zapewniać ciągłość i odpowiednią trwałość. Jedną z możliwości jest zastosowanie 2-warstwowej lub 3-warstwowej powłoki bitumicznej. Warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości produkty marki Clever Polymers. Hydroizolacja bitumiczna z serii BITUM 2K ma bardzo szerokie zastosowanie. Można ją stosować do ochrony fundamentów, piwnic i innych podziemnych struktur. Zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci w głąb struktury betonu oraz przenikaniem wody do innych części budynku.
Materiał nie jest narażony na pękanie i zyskuje ochronę przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Powłoka bitumiczna Clever Polymers jest łatwa do aplikacji i możliwa do nakładania zarówno w pionie, jak i poziomie. Jest ekologiczna i w składzie nie zawiera rozpuszczalników. Jest to jeden z najlepszych produktów na rynku pod względem stosunku jakości do ceny.

Hydroizolacja poliuretanowa

Jeżeli powłoka ochronna ma zabezpieczać piwnicę w bardziej kompleksowy sposób, warto zastosować warstwę hydroizolacji poliuretanowej. Jest ona odporna na działanie wilgoci lub wód opadowych. Zapobiega skutkom przesiąkania wody, a także promieniowania ultrafioletowego i silnych substancji chemicznych.
Polecanym produktem jest 400 BT 2K dostępny w ofercie Clever Polymers. Jest to dwuskładnikowa hydroizolacja o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych, która może być używana nawet do zabezpieczenia dachów zielonych. Zapewnia ochronę w skrajnych zakresach temperatur, od -40 do +90 stopni Celsjusza. Ma doskonałą przyczepność i jest produkowana bez użycia rozpuszczalników. Może być używana we wszelkich zamkniętych przestrzeniach, gdzie liczy się długotrwałe zachowanie właściwości oraz wysoka wydajność.
Zastosowanie odpowiednich środków jest kluczowe, aby utworzyć powłokę nawierzchniową. Preparaty mogą dodatkowo krystalizować się w betonie, co pozwala na zachowanie wysokiej przyczepności i uszczelnienia porów w materiale. Piwnica będzie mogła być wtedy skutecznie chroniona przed wilgocią i wodą przez wiele lat.
                                         h14.jpg