Jak naprawić dach z papy?

Uszkodzenia dachu pokrytego papą niosą za sobą sporo konsekwencji. Przede wszystkim nieszczelna połać nie chroni efektywnie przed opadami atmosferycznymi, niszczy instalacje elektryczne oraz przyczynia się do utraty ciepła z budynku. Długotrwałe pozostawienie takiego stanu rzeczy może doprowadzić do poważniejszego przeciekania, które będzie skutkować koniecznością przeprowadzenia większego remontu. Drobne i niewielkie uszkodzenia pokrycia da się jednak sprawnie podreperować. Jak prawidłowo naprawić i uszczelnić dach z papy?

Naprawa dachu z papy - kiedy rozpocząć prace?


Papa to zdecydowanie jeden z najczęściej wybieranych materiałów służących do pokrycia dachów. Niestety, taka połać jednocześnie wymaga wykonywania regularnych prac konserwacyjnych, które pomogą na dłużej zachować żywotność tworzywa. Dach wykonany z papy powinien zostać poddany natychmiastowej naprawie w kilku istotnych przypadkach. Z pewnością należy interweniować, kiedy na pokryciu zaczną pojawiać się spękania, pęcherze lub wybrzuszenia. Pierwsze uszkodzenia zazwyczaj można zaobserwować przy kominie, krawędziach dachu, świetlikach, okapach bądź w miejscach bezpośredniego styku dachu ze ścianą. Kolejną przyczyną nieszczelności materiału mogą być błędy wykonawcze związane z niepoprawnie położonym pokryciem, źle uszczelnionymi oknami albo wyłazami dachowymi czy nieodpowiednio zamontowanymi obróbkami blacharskimi. Powłokę regularnie niszczą też opady atmosferyczne, ciągłe zmiany temperatury, a także promieniowanie UV. 

Jak uszczelnić pęknięcia lub pęcherze? Naprawa dachu z papy na zimno     


Pojawiające się na powierzchni dachu pęcherze lub inne defekty można szybko naprawić przy użyciu powszechnie dostępnych płynnych poliuretanowych membran dachowych bądź mas bitumicznych. Takie rozwiązanie sprawi, że powłoka stanie się trwalsza, bardziej elastyczna oraz będzie cechować się lepszą wodoszczelnością. Aby dokonać efektywnego uszczelniania pokrycia to najpierw powinno się dokładnie oczyścić papę z wszelkich zanieczyszczeń. Koniecznie trzeba też rozciąć i wygładzić powstałe pęcherze. Następnie należy pozostawić powłokę co najmniej na kilka godzin, żeby mogła całkowicie wyschnąć. Po minionym czasie można już przejść do faktycznego reperowania powierzchni. W tym celu powinno się nałożyć techniczną włókninę wzmacniającą na zakładkę, która dodatkowo utrwali oraz wzmocni hydronylon. Najoptymalniej umieścić siatkę z zachowaniem około 5 cm zapasu na jej brzegach. Pod rozłożone w ten sposób tworzywo należy rozprowadzić dany podkład za pomocą pędzla bądź wałka. Następnie trzeba odczekać, aż nałożona warstwa całkowicie wyschnie, po czym można nakładać docelową powłokę uszczelniającą w postaci mas bitumicznych lub poliuretanowych płynnych membran dachowych. Alternatywnie na mniejsze pęknięcia, warto zastosować samą masę bitumiczną, która po wyschnięciu skutecznie naprawi drobniejsze uszkodzenia.  

Ocieplenie dachu płaskiego pokrytego papą    


Jednym z najefektywniejszych sposobów na ocieplenie dachu płaskiego jest wykonanie bezpośrednio na jego powierzchni natrysku pianką poliuretanowo zamknięto komórkową. Wybierając tą metodę, można skutecznie podnieść poziom szczelności budynku, a tym samym zapobiec utracie ciepła. Już kilkucentymetrowa warstwa pianki odpowiednio ochroni dach przed działaniem czynników atmosferycznych. Ponadto przeprowadzając natrysk pianką PUR nie trzeba zrywać dotychczasowej papy, co okaże się szczególnie przydatne w przypadku ocieplania starego dachu płaskiego. Dodatkowo, pokrywamy piankę specjalistyczną membraną poliuretanową CLEVER PU110, zabezpieczającą przed promieniowaniem UV, dzięki czemu powłoka zostanie lepiej chroniona przed nagrzaniem. 

Naprawa dachu z papy - cena  


Usługi dekarskie związane z naprawą dachu z papy są o wiele niższe, niż koszt całkowitego remontu pokrycia. Zdecydowanie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jednorazowe uszczelnienie całej powłoki, co niezwykle skutecznie zabezpieczy połać na kolejne lata bezawaryjnego użytkowania. Taką opcję szczególnie powinni rozważyć właściciele starszych dachów, na których częściej pojawiają się uszkodzenia czy pęknięcia. Wybierając materiały i technologię naszej firmy możesz liczyć na fachowe doradztwo, które będzie skutkować uzyskaniem dodatkowej warstwy funkcjonującej przez wiele lat. Regularna naprawa i konserwacja dachu pokrytego papą znacząco przedłuża żywotność pokrycia oraz odpowiednio zabezpiecza materiał przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Pomijając ten krok należy liczyć się z tym, że podniszczona połać w końcu będzie wymagać całkowitej wymiany. A ostateczny koszt takiego przedsięwzięcia okaże się dużo wyższy, niż systematyczne naprawy niewielkich defektów.