Jak uszczelnić betonowy basen?

Budowa basenu, czy jego renowacja jest to nie małe przedsięwzięcie. Od tego jak dokładnie zostanie wykonana ta praca, zależeć potem będzie nasz komfort korzystania z obiektu, oraz jego prawidłowe działanie. Oprócz podstawowych kwestii tyczących się projektowania i samej budowy betonowego basenu, bardzo istotna jest także odpowiednia hydroizolacja.


Izolacja basenu - dlaczego jest taka istotna

Gdy budujemy betonowy basen na naszej działce w pobliżu domu, w razie gdy jego izolacja zawiedzie, możemy narazić się na wiele przykrych konsekwencji. Nie chodzi tu jedynie o uszkodzenie lub pogorszeniu obiektu, w który włożyliśmy z pewnością wiele czasu i pieniądze. Ryzykujemy w ten sposób, że nieszczelności konstrukcji spowoduje zalanie fundamentów, a tym samym ich poważne uszkodzenia. Nie są to proste, czy tanie naprawy do wykonania, stąd też hydroizolacja jest tak istotna. Wybranie odpowiedniej izolacji do naszego basenu także jest ważną kwestią, gdyż w dużym stopniu zależy to m.in. od głębokości, materiału wykonania, lokalizacji - czy basen znajduje się w domu, czy na zewnątrz.

 
Jak wykonać hydroizolację basenu betonowego krok po kroku


Baseny betonowe są jedną z częściej wybieranych opcji jeśli chodzi o baseny zewnętrzne. Ma to związek z ich dużą trwałością i szczelnością. A w grę wchodzi również to, że tego typu baseny posiadają większą dowolność jeśli chodzi o różne kształty, czy rozmiary obiektów, dzięki temu mogą być znacznie bardziej spersonalizowane. Tu pojawia się kwestia, że to właśnie ten typ basenu wymaga wprowadzenia izolacji przeciwwodnej.  Jak zabrać się za ten proces krok po kroku? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wyboru odpowiednich materiałów. Pierwszym krokiem przy hydroizolacji jest przygotowanie betonowego, lub żelbetonowego podłoża. Robimy to, dokładnie oczyszczając całą powierzchnię obiektu z wszelkich zabrudzeń, czy starych powłok. Do tego zazwyczaj służy nam woda pod wysokim ciśnieniem. Możemy także wykorzystać metodę piaskowania lub  frezowania. Następnie likwidujemy wszelkie powstałe w procesie ubytki i niedoskonałości. Wszystkie rysy, które wykryjemy w betonie wypełniamy metodą iniekcji ciśnieniowej żywicą iniekcyjną. Gdy proces ten ma za zadanie uszczelnić konstrukcje używane są zazwyczaj żywice poliuretanowe. Natomiast, gdy głównie liczy się zespolenie stosuje się żywice epoksydowe. Jedną z bardziej popularnych metod hydroizolacji jest izolacja podpłytowa wykonywana z elastycznych materiałów uszczelniających. W przypadku betonu, przed nałożeniem tej warstwy powinniśmy zająć się gruntowaniem, które nie tylko pomoże zapewnić dodatkową szczelność podłoża, ale także poprawi przyczepność powłoki izolacyjnej. Materiał po określonym czasie schnięcia nakładamy w dwóch lub trzech warstwach, a grubość tej powłoki po wyschnięciu powinna wynosić około 2 mm. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tej świeżo położonej warstwy. Należy chronić ją przed nadmiernym wpływem słońca, czy też deszczu. Nie wyschnięty i nie zespojony hydroizolacja nie będzie mógła pełnić swojej roli.


Izolacja basenu betonowego - w jakie produkty powinniśmy się zaopatrzyć 


Jeśli chodzi o materiały jakie powinniśmy sprawić sobie do wykonania izolacji basenu betonowego, uwagę powinniśmy zwrócić na kilka istotnych parametrów. Na początku, przed położeniem warstwy, beton musi być zgruntowany jak zostało to powiedziane wyżej. Jaki produkt najlepiej się do tego sprawdzi? Możemy wykorzystać chociażby podkład epoksydowy, ważne aby nie zawierał on rozpuszczalników. Istotne jest też by był on stosunkowo uniwersalny oraz odporny na popularne środki czyszczące.  Możemy zwrócić uwagę, że oprócz tego, że podkład ten wykorzystywany jest do hydroizolacji basenów, może być on również użyty na takich powierzchniach jak parkingi, chodniki, czy oczyszczalnie. Niezbędna będzie dla nas również hydroizolacja poliuretanowa, która jest płynną membraną, specjalistycznie zaprojektowaną aby służyła właśnie jako podłoże zbiorników wody pitnej. Również w swoim składzie nie powinna ona zawierać żadnych rozpuszczalników. Ważne jest aby była ona odporna na chemikalia, a także skrajne temperatury. Materiał tego typu zapewnia także przyczepność i jest idealnym wyborem jeśli chodzi o zbiorniki wodne ponieważ jest najbardziej wydajny. Zewnętrzne elementy basenu wykonane z betonu mimo, że teoretycznie nie mają stałego kontaktu z woda również powinniśmy być zaizolowane. Idealną opcją do wykonania tego procesu będzie bitumiczna warstwa hydroizolacji. Produkt ten składa się z gumy i bitumu, i jest idealny ze względu na swoją sprężystość, dzięki której zapewnione jest m.in. mostkowanie pęknięć w betonie.

             h13.jpg