Co to jest hydroizolacja? Podstawowe informacje

Zabezpieczenie obiektu przed wilgocią to jedno z najważniejszych założeń przy budowie obiektu. Czynności nazywane z hydroizolacją obejmują wiele prac w różnych obszarach budynku. Podpowiadamy, co to jest hydroizolacja, dlaczego jest taka istotna i jakich materiałów używa się do jej wykonania. 

 

Hydroizolacja. Co to jest i kiedy jest skuteczna? 

Z pojęciem hydroizolacji możesz spotkać się przy budowie własnego domu, jak i remontowania go. Zapytasz: hydroizolacja – co to jest? Pod tym pojęciem kryje się wiele prac mających na celu ochronę materiałów budowlanych przed działaniem wilgoci. Każdy materiał budowlany ulega degradacji pod wpływem wody, dlatego dobrze wykonana izolacja przedłuży żywotność budynku. Ważne jest, żeby prace przeprowadzać dokładnie i z użyciem odpowiednich materiałów, co zapewni szczelność i prawidłowe odprowadzanie nadmiaru wody. 

 

W jakich miejscach konieczna jest hydroizolacja?

Zabezpieczenia materiałów budowlanych wykonuje się niemal w każdym miejscu budynku. Pierwsze prace hydroizolacyjne prowadzone są w obrębie fundamentów, a dalej już na każdym stropie oraz oczywiście dachu. Zabezpieczeniu podlegają głównie powierzchnie poziome, jak dachy czy balkony, które naturalnie narażone są na wody opadowe. Jednak izolacja fundamentów często wykonywana jest także w pionie, co ma chronić przed wodami gruntowymi. 

 

Jakie materiały wykorzystywane są do hydroizolacji?

Skoro wiesz już, co to jest hydroizolacja i dlaczego jest taka istotna, poznaj materiały powszechnie wykorzystywane do jej wykonania. Najczęściej do zabezpieczania powierzchni wykorzystywane są materiały bitumiczne. To z pomocą papy lub mas ropopochodnych wykonuje się zabezpieczenia newralgicznych miejsc budynku. Papy stosuje się nie tylko na połaciach dachowych, ale także w obrębie fundamentów. 

Do tworzenia izolacji przeciwwilgociowej często stosowane są folie z tworzyw sztucznych o określonych parametrach. Folia i hydroizolacja? Co to zestawienie przynosi? Przede wszystkim folie stosowane są jako zabezpieczenie dodatkowe lub zapobiegające przenoszeniu się wilgoci w postaci pary wodnej. Nieco inne zastosowanie ma hydroizolacja z folii kubełkowej stosowana w obrębie fundamentów. Ta ma zabezpieczyć przed wilgocią oraz przemieszczaniem się mas ziemi. 

Ostatnie lata to rozwój tworzyw sztucznych i zwiększenie obszaru ich zastosowania. Nic dziwnego, że takie materiały wykorzystywane są także jako hydroizolacja. O jakich materiałach mowa? Najczęściej wykorzystywane są masy poliuretanowe i poliuretanowo bitumiczne w postaci gotowych mas, które rozprowadza się na powierzchniach pionowych czy poziomych. Przez wiele lat pozostają elastyczne i charakteryzują lepszą żywotnością niż tradycyjne materiały bitumiczne. Dlatego stosuje się je w najtrudniejszych i najbardziej newralgicznych miejscach. Ważne jest, żeby sięgać po produkty solidnych i sprawdzonych producentów, takich jak CLEVER POLYMERS. 

Istnieje jeszcze kilka innych sposobów na zabezpieczenie obiektu przed wilgocią. Wybierając jeden z nich, zawsze należy kierować się założeniami zawartymi w projekcie budowlanym.